23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

B&Os top vil have nye idéer

Bestyrelsen i Bang & Olufsen har udset sig et nyt medlem med vægtige erfaring inden for forbrugerelektronik og kundeoplevelse
Annonce

Bang & Olufsens bestyrelse foreslår, at Juha Christensen bliver nyt bestyrelsesmedlem. Det fremgår at indkaldelsen til generalformsalingen den 14. september.

Juha Christensen er dansk statsborger og bor i øjeblikket i Silicon Valley i Californien. Han er i dag bestyrelsesformand og CEO i CloudMade. Bestyrelsesformand i Cogniance, Brandworkz, The Pad, Buttonwood Financial og bestyrelsesmedlem i Pelican Imaging.

Annonce

De særlige kompetencer, som Juha Christensens kan tage med til bestyrelsesarbejdet i Bang & Olufsen er indsigt i markedet og viden om koncepter inden for forbrugerelektronik og kundeoplevelse, skriver Bang & Olufsen.

Juha Christensen har studeret Business Management på London Business School og er en iværksætter inden for design og teknologi med en bemærkelsesværdig baggrund fra Europa, USA og Asien.

Annonce

I den første del af sin karriere byggede han operativsystemer til mobile enheder og mobiltelefoner, han førte an i grundlæggelsen af Symbian, gik videre til at føre an i starten af Microsofts indsats inden for Smartphone og Pocket-pc, stod i spidsen for en del af Macromedia, hjalp Teleca med at udvikle sig til den største Systemintegrator i mobilindustrien og arbejdede på at udbrede Trolltech og Qt. I dag ligger hans fokus på innovative virksomheder i vækst, såsom Cogniance, CloudMade, Pelican Imaging, The Pad og Brandworkz.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|